O nas

28 października 2016
Rodzinne zainteresowanie motoryzacją zaczęło się praktycznie wraz z jej początkiem. Los sprawił, że mój pradziadek Lucjan Bugalski był świadkiem tego, jak zepsuł się pierwszy samochód sprowadzony do Warszawy przez p. Stanisława Grodzkiego. Ponoć pradziadek pomagał zapalać go „na pych”.

dziadek

Wydarzenie odcisnęło się mocno w jego pamięci i opowieść jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Przed wojną pradziadek zakupił motocykl, na którym jeździła jego córka a moja babcia- Wanda.

motocykl

Natomiast pierwszym posiadaczem samochodu w naszej rodzinie stał się mój dziadek - Jan Siudziński. Z tamtych czasów zachowało się zdjęcie, na którym siedzi w tym pojeździe obok mojego drugiego dziadka - Zygmunta Bugalskiego.

z-dziadkiem

Od tej pory w rodzinie zawsze już były i samochody i motocykle. Na początku lat 70-tych mój ojciec - Juliusz Siudziński zaczął kolekcjonować zabytkowe samochody i je restaurować.

essex_2

W sumie spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt odrestaurowanych samochodów. W swoim dorobku posiada też omnibus konny - do dziś jeżdżący po Warszawie, tramwaj konny, replikę słynnego wozu pancernego Kubuś (w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz około 7 egzemplarzy omnibusa Simplex wzorowanego na Mercedesie Simplex.

bez-nazwy-4

Rodzinną kolekcję wzbogaciłem o Citroena DS i replikę samochodu Bożka z 1815r oraz parę innych eksponatów. W tę zabawę połączoną z popularyzacją zabytkowej motoryzacji włączyła się cała moja rodzina.

bez-nazwy-5

Nawet żona realizuje swoje pasje w haute couture odtwarzając dawne stroje.

Dawne stroje

Obecnie kolekcja została przeniesiona do Otwocka pod Warszawą. Jest wykorzystywana do pokazów na festynach, ślubów, pikników, rajdów i filmów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu mailowego: Tomasz Siudziński log112@o2.pl lub biuro@automuzeum.org oraz na FB: Polski samochód ma 200 lat ; Lata Dwudzieste, Lata Trzydzieste Zapraszamy też do obejrzenia filmów:
https://www.facebook.com/polski.samochod.ma.200.lat/?fref=ts