Andre Citroen w 1900r. ukończył politechnikę a następnie rozpoczął produkcję przekładni okrętowych w oparciu o patent zakupiony podczas licznych podróży do Polski gdzie miał rodzinę. Przekładnie te miały zazębienie daszkowe dając pomysł na znak graficzny firmy Citroen. Już przed pierwszą wojną światową stał się znanym producentem samochodów. Prace nad modelem DS rozpoczęły się w 1938, Flaminio Bertoni nakreślił nadwozie odchodząc od tradycyjnego pudełkowatego kształtu. Nowością w klasie średniej były hamulce tarczowe wszystkich kół oraz hydrauliczne zawieszenie. Awangardowy dach i inne elementy zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Maska wykonano z aluminium. Dzięki aerodynamicznemu nadwoziu DS był szybszy od konkurentów. Wyróżniał się wysokim poziomem komfortu do dziś nieosiągalnym przez większość samochodów. Poza tym miał: wspomaganie kierownicy, regulowaną wysokością nadwozia, automatyczną regulację pochylenia reflektorów, automatyczne skręcanie reflektorów do zakrętu, brak konieczności używania lewarka, możliwość jazdy na 3 kolach, nadzwyczajną siłę hamowania oraz korektor pochylenia nadwozia przy hamowaniu.
Zaprezentowany model w 1955 wywołał sensację w skali międzynarodowej, i już pierwszego dnia złożono zamówienia na 12 tys. sztuk. Z miejsca okrzyknięto go samochodem przyszłości, na co pewien dziennikarz odpowiedział, że to auto dzisiejsze, ale wszystkie pozostałe są przestarzałe.
Prezentowany model to najbardziej luksusowa wersja z 1972r. znana z filmów o Fantomasie. Był ulubionym samochodem prezydentów Francji stając się wizytówką tego kraju.
Posiada pojemność silnika 2347ccm, moc 130KM dzięki wtryskowi paliwa rozwija prędkość 180km/h.
Samochód zakupiony od kolekcjonera z Belgii wymagał kapitalnego remontu, który przeprowadził obecny właściciel Tomasz Siudziński.